Diyet neden gözümüzü korkutur?

Diyet neden gözümüzü korkutur?

Diyet Nedir?

Diyet neden gözümüzü korkutur? Arkadaşlarımızla buluştuğumuzda veya aile yemeklerinde zorlanacağımızı düşünürüz. Çünkü ortama ayak uyduramamak ile birlikte sevdiklerimizin yemek konusunda yapacağı ısrara dayanamamaktan endişe duyarız. Ayrıca kimimiz iş hayatının yoğunluğundan diyete vakit ayıramayacağımızı düşünürüz. Hatta diyete başlamak için en uygun zaman dilimini kovalarız, bir türlü gelmeyen Pazartesi günleri gibi. Diyet sanılanın aksine hayatın içinde, hayatın kendisi ile bir bütün haline gelerek kişinin bu zamana kadar ki beslenme alışkanlıklarına ve yemek kültürüne, enerji ve besin ihtiyaçlarına uygun olarak planlanmış tıbbi beslenme tedavisidir.

Kimler diyet yapabilir ?

Diyet, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak, ideal kiloya ulaşmak için sağlıklı kilo almak veya vermek veya kişide var olan hastalıkları tedavi etmek amacı ile, gebelik planlayan anne adayları, gebe kadınlar, yeni doğum yapmış taze anneler, doğum kilolarından kurtulmak isteyen lohusa kadınlar, okul çağındaki çocuklar, yaşlılar, sporcu tüm bireyler, sınava hazırlanan öğrenciler, ameliyet olmuş veya olacak hastalar ile ağır işlerde çalışan işçiler gibi sağlıklı beslenme tedavisine ihtiyaç duyan herkes diyet yapabilir.

Diyet nasıl yapılır?

Diyet neden gözümüzü korkutur? Diyet, diyetisyen veya beslenme uzmanı tarafından kişinin beslenme alışkanlıkları ile tüm enerji ve besin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış beslenme listesidir. Diyetisyen ayrıntılı bir anamnez alarak sizi tanır ve size en uygun listeyi yazar. Bu liste her besin grubundan besini dengeli ve çeşitli bir şekilde vücuda almanızı sağlamaya yöneliktir. Temel besin grupları; et, süt, yumurta, kurubaklagiller, sebzeler, meyveler, tahıllar, yağlar ve kuruyemişleri içerir. Bu gruptaki besinlerin her öğünde ölçülü bir şekilde dağıtılarak tüketilmesinde fayda vardır. Basit karbonhidrat kaynaklarından şeker, paketli veya hazır yiyecekler, gazlı içecekler sınırlı olmalıdır veya hiç tüketilmemelidir.