DUYGUSAL VE FİZYOLOJİK AÇLIK

Duygusal Ve Fizyolojik Açlık

Fizyolojik açlık nedir?

Duygusal (Emosyonel) açlık mı fizyolojik açlık mı? Sağlıklı beslenmenin temelinde yeterli ve dengeli beslenme yatar. Vücudun ihtiyaç duyguğu besinleri yerine koymak, fizyolojik açlığın giderilmesini sağlar. Fakat bu açlık türü duygusal durumdan bağımsız meydana gelir. Bu yüzden sağlıklı beslenme ile fizyolojik açlık giderilmelidir.

Duygusal açlık (Emosyonel açlık) nedir?

Diyorsan işte bu yazı tam da sana göre! Öncelikle duygusal açlık nedir ve nasıl oluşur? Duygusal açlık, çoğu zaman bireyin psikolojik durumuna göre gelişir. Örneğin stres, üzüntü, öfke, depresyon, mutluluk, heyecan, kaygı bozuklukları, can sıkıntısı, yalnızlık hissi ve daha birçok duygusal durum sayılabilir. Tüm bu durumlar göz önüne alındığında şöyle bir genel yargıya varmak mümkün olacaktır; psikolojik durum bozukluklarımızı beslenme ile çözmeye çalışıyor olabiliriz. Tabii her bireyde bu durum iştah artışı ardından duygusal yeme ile sonuçlanmıyor. Bazı bireylerde iştah kesiliyor. Peki duygusal açlık ile fizyolojik açlık arasındaki fark nedir? Dolayısıyla duygusal açlık, fizyolojik olarak yani vücudumuzun gerçekten ihtiyaç duyguğu açlık hissini gidermek için değil de duygusal/emosyonel olarak oluşan açlık hissini gidermek için gereğinden fazla besin ögesinin kontrolsüzce vücuda alınmasıdır.  

Duygusal açlıkla baş etmenin yolları?

Duygusal açlık, duygusal yeme için çözüm olabilecek öneriler:

  • Mindfulness yani farkındalıkla yeme davranışı gösterilmelidir.
  • Düzenli beslenme için diyetisyene başvurmak ve bu sürecin doğru yönetmek gerekir.
  • Özellikle beslenme düzeninde ara öğünlere mutlaka yer verilmelidir.
  • Besin tüketim kaydı/beslenme günlüğü tutulmalıdır. Gün içerisinde neler tüketildiği gözlemleyin. Böylece çok fazla yağ içerikli veya çok fazla şeker içerikli besinlerin tüketiminin azaltılması sağlanır.
  • Öğünler önceden planlanmalıdır. Planlanan besinlerin ve tüketilecek olan miktarların dışına çıkmayın.
  • Özellikle açlık hissi geldiğinde kendinizi oyalamak için sevdiğiniz bir arkadaşınızı arayarak zaman geçirebilirsiniz.
  • Açık havada yürüyüşe çıkarak, düşünceleri kafanızdan uzaklaştırmalısınız. Ayrıca egzersiz duygusal yeme isteğini azaltır.

-Diyetisyen Ece Ertürk

Daha fazla  paylaşım için İnstagram hesabımı buradan takip edebilirsiniz. Tüm soru ve önerileriniz için iletişime geçebilirsiniz.