GİDEN KİLOLAR NEDEN GERİ DÖNER?

Bazal metabolik hız; bir besinin tüketilmesinin ardından (yemekten 12 saat sonra) mutlak dinlenme halinde iken vücudun harcadığı enerjidir.

Unutmamalıyız ki bu tam dinlenme halinde dahi organlarımız çalışmak için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bundan dolayı diyetlerin kalorileri hesaplanırken vücuda alınması gereken minimum kalori bazal metabolik hıza denk olmalıdır. Bilinçsizce uygulanan diyetlerin, sonuç alınamayan emeklerin sebebi ihtiyacınızın altında kalori içeren diyetleri uygulamak olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Bedenimizin ihtiyacı olan kaloriyi yerine koymadığımızda yani bireyin kendini aç bıraktığı diyetler uygulandığı zaman giden kilolar hızla geri döner. Çünkü burada giden kilo yağdan değil çoğunlukla vücut sıvısı (dokular arası sıvı, ödem gibi) ve kas kayıplarıdır.

Diyet kendini aç bırakmak değildir. Aç kalınan diyetlerin yeme ataklarıyla sonuçlandığı da sık görülen bir durumdur. Mutlaka bir diyetisyene danışarak bilinçli beslenme programı uygulanması gerekir. Size uygun olan kalori miktarının doğru belirlenmesi gerekir. Bu sayede giden kilolarınız kalıcı olur. Kas ve sıvı kaybı değil, yağ kaybı sağlanmış olur. Aynı zamanda ödem durumu varsa düzelir ve vücut kasınızda hem kütlece hemde oransal olarak artış sağlanır. İdeal yağ ve kas oranı ile gençleşmiş bir metabolik yaşa sahip olursunuz.

 Günlük ihtiyacınız olan enerji planlanırken hesaplamaya dahil edilen bazı faktörler;

  • Boy
  • Kilo
  • Cinsiyet
  • Gebelik durumu
  • Fiziksel aktivite durumu
  • Ateşli hastalıklar vb.