GLUTENSİZ DİYET İLE ZAYIFLAMAK MÜMKÜN MÜ?

Son zamanların popüler zayıflama diyetlerinden biri olarak adını sıkça duyduğumuz glutensiz diyet gerçekten zayıflama sürecinde etkili kilo kaybına neden oluyor mu? Glutensiz diyet uygulamak ne kadar sağlıklı? Herşeyden önemlisi öncelikle glutenin ne demek olduğunu biliyor muyuz? İsterseniz gelin birlikte bu konu hakkında biraz konuşalım.

Gluten; buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahılların yapısında doğal olarak bulunan bir protein çeşitidir. Bazı bireyler bu protein türüne yani glutene karşı hassasiyet geliştirirler. Bu bireylerde glutenin tüketilmesi sonucu vücutta bulantı, kusma, halsizlik gibi semptomlar görülür. Gluten enteropatisi (çölyak hastalığı) ve gluten intöleransı veya alejisi olanlarda glutenin diyetten elimine edilmesi gerekir.

Glutene karşı herhangi bir hassasiyeti bulunmadığı halde glutensiz diyet uygulayan bireyler normal diyete göre alınması gerekenden daha az protein, daha çok doymuş yağ ve daha düşük diyet posası tüketmiş olurlar. Dolayısıyla yetersiz diyet posası, vitamin ve mineral eksiklikleri (özellikle B vitaminleri, demir ve mikro besin elementleri) görüldüğü saptanmıştır. Kaldı ki glutensiz beslenmenin kilo kaybı sağladığına dair yayımlanmış bir çalışma bulunmamaktadır. 

Ayrıca glutensiz ürün satın alırken mutlaka besin etiketlerini okumak gerekir. Glutensiz ibaresi yer almayan paketli ürünlerin tüketilmesi sakıncalıdır. Glutensiz ürünlerin, gluten proteini ayrıştırılırken havada uçuşarak bulaş söz konusu olabileceğinden ayrı fabrikalarda üretim yapılması gereklidir. Bu yüzden olduğunu tahmin ediyorum ki glutensiz ürünlerin fiyatları da pek ulaşılabilir değil. Sağlıklı kilo kaybı için glutensiz beslenmek gerekmiyor. Diyetisyeninize güvenin ve sırf popüler olduğu için sağda solda duyduğunuz yöntemleri uygulamayın.

Gluten içeren besinler:

Tüm buğday çeşitleri (kepek, kuskus, durum, irmik vb.), buğday içeren her türlü gıda (un, bulgur, makarna vb.), buğday nişastası, arpa, çavdar ve tritikale

Gluten içermeyen besinler: Pirinç, patates, mısır, darı, amaranth, karabuğday, ve bunların unları ile fasulye, mercimek, sorgum, et, tavuk, balık, tüm meyve ve sebzeler, soya fasulyesi, yulaf ve şeker