göbek yağ

GÖBEK YAĞLARI NASIL ERİR ?

Vücutta yağlanma neden olur?

Göbek Yağları Nasıl Erir ? Göbek yağlanması nasıl engellerim/eritirim? Sağlıklı bir beden sağlıklı yaşam biçimi oluşturulması ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının hayata kazandırılması ile mümkündür. Ancak bu sayede birçok hastalıktan korunmaya, var olan hastalıkların iyileşmesine veya iyileşme sürecinin kısalmasına katkı sağlar. Bununla birlikte sağlıklı beslenme, tüm besin ögeleri yönünden dengeli ve yeterli beslenmek demektir.

Son yıllarda obezite prevelansı ülkemizde ve dünya çapında giderek artmaktadır. Dünya sağlık örgütü (WHO) obezite için; ‘yağ miktarının adipoz dokuda, sağlığı bozacak ölçüde birikimi’ şeklinde tanımlama yapmıştır. Obezite sebeplerinden bahsedecek olursak; genetik yatkınlık, çevresel faktörler, eşlik eden diğer hastalıkların varlığı, yetersiz fiziksel aktivite ve en önemlisi yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Yanlış beslenme alışkanlıkları, besin ögeleri yönünden çeşitli, yeterli veya dengeli beslenmenin yapılmadığını ifade eder. Bu sebeple bilinçsiz tüketim, sağlıksız beslenme, vücutta genel veya bölgesel yağlanma ile sonuçlanır. Bireyden bireye yağ hücrelerinin toplandığı ve biriktiği bölgeler farklı olabilir. Diyetisyen eşliğinde doğru beslenme alışkanlıkları kazandırılmalıdır.

Android tip/jinoid tip yağlanma nedir?

Göbek Yağları Nasıl Erir ? Göbek çevresi yağlanmasını nasıl engellerim/eritirim? Vücudun üst bölgesinde toplanan yağ android tip(elma tip) olarak tanımlanır ve iç organlarda, organ çevresi yağlanmasının dolayısıyla iç yağlanmanın yüksek olduğunu gösterir. Diğer bir deyişle göbek çevresi yağlanması hastalık riskinin arttığının göstergesidir. Vücudun alt bölgesinde tolanan yağ hücreleri ise jinoid tip (armut tip) olarak tanımlanır. Alt kısımda toplanan yağ, üst kısımda toplanan yağa göre daha düşük hastalık riski olduğunu gösterir. Andoid tip şişmanlık  çoğunlukla erkeklerde, jinoid tip ise daha çok kadınlarda görülür.

Göbek çevresindeki yağlanmayı nasıl azaltabiliriz?

Göbek çevresi yağlanma nasıl engellerim/eritirim? Öncelikle fiziksel aktivitenin arttırılması ile beraber diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması gerekir.

  • Sebze meyve tüketimi arttırılmalıdır. Böylece diyet posa miktarı artacak ve bağırsakların daha aktif çalışması ile beraber metabolik hız artacaktır.
  • Doymuş yağ alımını azaltmalı ve bununla beraber diyet ile alınan toplam yağ miktarı azaltılmalıdır.
  • Şeker içerikli besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır.
  • Tam tahıllar, düşük yağlı süt ve süt ürünleri, az yağlı veya yağsız et, balık, tavuk tercih edilmelidir.
  • Haftada 3-4 kere kurubaklagil tüketilmelidir.
  • Toplam kalori alımı düşürülmelidir ve öğünlerin porsiyonları küçültülmelidir.
  • Düzenli egzersiz yapılmalıdır.
  • WHO önerisi ile; günde 10000 adım atılmalıdır.
  • Karın bölgesindeki kasları çalıştıracak egzersizler ile desteklenmelidir.

Bel çevresi kaç cm olmalıdır?

Göbek çevresi yağlanmasını nasıl engellerim/eritirim? Bel çevresi kadınlarda 80 cm’in altında, erkeklerde ise 94 cm’in altında olması gerekir.

-Diyetisyen Ece Ertürk

Daha fazla  paylaşım için İnstagram hesabımı buradan takip edebilirsiniz. Tüm soru ve önerileriniz için iletişime geçebilirsiniz.