Popüler ketojenik diyet gerçekleri

Popüler ketojenik diyet gerçekleri

Popüler ketojenik diyet gerçekleri Ketojenik ne demektir? Ketojenik diyet kullanım alanları Ketojenik diyet listesi Ketojenik aminoasitler.

Ketojenik ne demektir?

Popüler ketojenik diyet gerçekleri Ketojenik ne demektir? Ketojenik diyet kullanım alanları Ketojenik diyet listesi Ketojenik aminoasitler Ketojenik, vücudun ketozise girmesi demektir. Ketozise giren vücut birincil enerji kaynağı olan glikoz yerine keton cisimciklerini kullanır.

Ketojenik diyet nedir?

Popüler ketojenik diyet gerçekleri Ketojenik ne demektir? Ketojenik diyet kullanım alanları Ketojenik diyet listesi Ketojenik aminoasitler Ketojenik diyet; yüksek yağlı, karbonhidratlardan kısıtlı ve protein açısından yeterli olan diyeti ifade eder. Ketojenik diyet toplam enerjisinin %80-90’ı yağlardan sağlanır. Geriye kalan enerji ise karbonhidrat ve proteinlerden karşılanır. Ketojenik diyetin esası yağ hücrelerinin yıkılarak, orta ürün metabolitler, ketonların oluşumu ve ardından kandaki ketonların düzeyinin artarak ketozisin oluşumu ve böylece beyin, kalp ve kas dokularında enerji için ketonların kullanımıdır.

Ketojenik diyet kullanım alanları

Popüler ketojenik diyet gerçekleri Ketojenik ne demektir? Ketojenik diyet kullanım alanları Ketojenik diyet listesi Ketojenik aminoasitler Ketojenik diyet epilepsi başta olmak üzere özellikle nörolojik hastalıkların tedavisinde uygulanan bir diyet çeşitidir. Ketojenik diyet bilinenin aksine zayıflama diyetlerinde önerilmez. Birşey sırf popüler diye ne olduğunu bilmeden uygulamak sağlığa zararlıdır. Çünkü vücudun ihtiyaç duyduğu günlük karbonhidrat, yağ ve protein miktarları ketojenik diyet içeriğine göre çok farklıdır. Optimal büyüme gelişme ve ihtiyaç duyulan vitamin minerallerin yanı sıra elzem makro ve mikro moleküllerin yeterince alınması önemlidir. Aksi takdirde ketojenik diyet uygulayanların dışarıdan sürekli takviye alması gerekir ki buna rağmen vücudun ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalacaktır. Diyetisyen ve beslenme uzmanları bu konuda danışılacak kişilerdir. Bundan dolayı mutlaka beslenme uzmanı veya diyetisyeninizden size uygun olan beslenme ve diyet programları isteyin.

Ketojenik diyet listesi

Popüler ketojenik diyet gerçekleri Ketojenik ne demektir? Ketojenik diyet kullanım alanları Ketojenik diyet listesi Ketojenik aminoasitler Ketojenik diyet listeleri yoğun yağ içeriği ve karbonhidratlardan mahrum bırakılması nedeniyle lezzet konusunda uygulanması zor olan diyet listesidir. Bu nedenle ketojenik diyet uygulanan hastaların diyetleri sıkı takip gerektirir.

Ketojenik aminoasitler

Ketojenik diyet kullanım alanları Ketojenik diyet listesi Ketojenik aminoasitler Ketojenik amino asitler vücutta elzem olan lizin ve lösin aminoasitleridir.

Daha fazla  paylaşım için instagram hesabımı buradan takip edebilirsiniz. Tüm soru ve önerileriniz için iletişime geçebilirsiniz.

-Diyetisyen Ece Ertürk