sağlıklı beslenme

SAĞLIKLI BESLENME VE ÖNERİLERİ NELERDİR?

Sağlıklı beslenmenin tanımı nedir?

Sağlıklı beslenme ve önerileri nelerdir? Beslenme sadece açlığı bastırmak için yapılan bir eylem değildir. Sağlıklı beslenme bedenin ve ruhun ihtiyaçlarını yerine koyabilmek için gerekli besin ögelerinin vücuda alınması demektir. Beslenme; büyüme ve gelişme, yaşamın sürdürülmesi ve hastalıklardan korunmak için besinlerin tüketilmesidir. 

Sağlıklı beslenme hakkında bilmeniz gerekenler

Sağlıklı bedene ulaşmak bedenin tam bir iyilik halinde mümkündür. Bunun için yapılması gereken vücudun ihtiyaç duyduğu kaloriyi yeterli, çeşitli ve dengeli beslenme ile sağlamak gerekir. Fakat vücudumuz sadece kaloriye ihtiyaç duymamaktadır. Bazen mutlu olmak ve canımızın çektiği besinleri ölçülü porsiyonlarda keyifle tüketmek bile bizi bu amaç doğrultusunda hedefe ulaştıracaktır. Ne yazık ki, birçok insan sağlıklı beslenme konusunda yanlış bilgilere sahiptir. Dolayısıyla biz diyetisyenlere bu konuda büyük sorumluluklar düşüyor. Halkın bilinçlendirilmesi ise bunların başında geliyor.

Sağlıklı beslenme önerileri nelerdir?

  • Sağlıklı beslenme ve önerileri nelerdir? Öncelikle yeterli su tüketilmelidir. Fakat çay, kahve gibi başka içeceklerin su yerine geçmeyeceğini unutmayın.
  • İkinci olarak, öğün atlamayın ve uzun süre boyunca kendinizi aç bırakmaktan kaçının. Uzun süreli açlık durumunda vücut kendini kıtlıkta algılayıp vücuda alınacak besinleri yağ olarak depolama eğiliminde olabilir. Siz aç kalarak zayıflayacağınıza inanırken durum bunun tam tersi yönde vücudunuzda ki yağ yüzdesinin artışına sebep olabilir.
  • Fiziksel olarak aktif bir yaşam sürmek sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), günde 10.000 adım atılmasını öneriyor.
  • En önemlisi sağlıklı tabak modeline göre beslenmektir. Dolayısıyla, tabağınızda bulunan besinler her öğünde ve gün totalinde olabildiğince çeşitli, rengarenk olmalıdır. Ayrıca her besin gurubundan besinin yer aldığı diyetler vitamin mineral yönünden ve posadan zengin beslenmenizi sağlayacaktır.
  • Son olarak, asla size özel hazırlanmamış bir beslenme programını uygulamayın. İnternetten veya sosyal medyadan bulduğunuz hiçbir diyeti yapmayın. Çünkü diyet kişiye özeldir. Diyetisyen tarafından size özel planlanmış beslenme programlarını uygulayınız.

-Diyetisyen Ece Ertürk

Daha fazla  paylaşım için Instagram hesabımı buradan takip edebilirsiniz. Tüm soru ve önerileriniz için iletişime geçebilirsiniz.