VEJETARYEN BESLENMESİ

Vejetaryenler bitkisel besinleri ağırlıklı olarak tüketip hayvansal ürünleri (et, balık, tavuk, yumurta, süt, peynir gibi) kısıtlı veya hiç tüketmezler.

Günümüzde oldukça yaygınlaşan vejetaryen diyeti başta kalp-damar hastalıkları olmak üzere, diyabet, tansiyon, kanser, kolesterol gibi birçok kronik hastalıklardan korunmada sağlıklı bir beslenme şekli olduğu kabul edilmektedir. Hayvansal ürünlerin tüketilmemesinden kaynaklı vücuda daha az doymuş yağ ve kolesterol alınmasını sağlar. Et yemeyenlerde yiyenlere göre koroner kalp hastalığına yakalanma riski %30 daha azdır.

Vejetaryenliğin çeşitleri nelerdir?

Laktovejetaryen beslenme; tüm bitkisel besinler ile süt ve süt ürünlerini tüketen, yumurta tüketmeyen vejetaryenlerdir.

Ova vejetaryen beslenme; tüm bitkisel besinler ile süt ve süt ürünlerini tüketmeyen, yumurta tüketen vejetaryenlerdir.

Lakto-ova vejetaryen beslenme; tüm bitkisel besinler ile süt ve süt ürünleri, yumurta tüketen vejetaryenlerdir.

Yeterli ve çeşitli beslenen vejetaryenlerin diyetine ek vitamin-mineral takviyesi gerekmez. Posa yönünden ve meyve-sebze tüketimi sayesinde antioksidanlardan zengindir.

Vejetaryen beslenmede dikkat edilmediği takdirde vücutta B vitamini, D vitamini, kalsiyum, demir ve çinko yetersizlikleri oluşabilir. Eğer beslenmenizde çeşitlilik sağlamıyor ve dengeli beslenmiyorsanız düzenli olarak mutlaka hekiminize ve diyetisyeninize danışmalısınız. Gerekli durumlarda kan tahlilleri ile genel check-up yaptırarak vitamin-mineral takviyesi başlanması istenebilir. Ben de bir vejetaryen diyetisyeniniz olarak düzenli check-up yaptırıyorum. Aşağıya bazı besinlerin 100 gramlarında bulunan protein miktarlarını içeren tablo bırakıyorum. Gördüğünüz gibi et grubu 4. sırada yer alıyor. Soya ürünleri, kurubaklagiller ve yağlı tohumlar (ceviz, badem, fındık…) beslenmenizde sıklıkla yer vermeniz gereken besinler arasında…

Tablo: Bazı besinlerin protein içerikleri

Besinler100 gramlarındaki protein miktarı (gram)
Soya fasulyesi30-35
Kurubaklagiller20-25
Yağlı tohumlar15-20
Et, tavuk, balık15-22
Peynir çeşitleri15-25
Yumurta12-13
Tahıllar8-12
Süt, yoğurt3-4
Taze sebzeler1-2
Taze meyveler0.5-1