Yüksek Protein Tüketimi Zararlı mıdır?

Yüksek Protein Tüketimi Zararlı mıdır?

Yüksek Protein Tüketimi Zararlı mıdır? Protein Nedir? Yüksek Proteinli Gıdalar/Besinler Sporcularda Protein İhtiyacı İhtiyacı İhtiyaçtan Fazla Protein Alımında Ne Olur?

Protein Nedir?

Yüksek Protein Tüketimi Zararlı mıdır? Proteinler insan vücudu için elzem olan, yapısında aminoasitleri içeren makro moleküllerdir. Günlük beslenmemizde total enerji ihtiyacının %15-20’si proteinlerden sağlanmalıdır. Proteinler vücudumuzda büyüme-gelişme, dokuların iyileşmesi ve hücre yenilenmesi gibi önemli işlevlere sahiptir. Kemik, saç, tırnak ve kas dokularında farklı görevlerde bulunurlar. Ayrıca hormonlar ve enzimler de protein yapıdadır.

Yüksek Proteinli Gıdalar/Besinler
  1. Hayvansal protein kaynakları: Et ve et ürünleri, süt, yoğurt, yumurta, kefir, peynir…
  2. Bitkisel protein kaynakları: Kurubaklagiller, tahıllar, yağlı tohumlar, sebzeler ve meyveler.

Diyetisyen önerisi, mutlaka bilin;

  • En zengin bitkisel protein kaynağı kurubaklagillerdir.
  • En kaliteli protein anne sütünden sonra gelen yumurtada bulunur.
Sporcularda Protein İhtiyacı

Sporcularda yalnızca ilk 2 ay artmış protein ihtiyacı vardır. Yapılan sporun veya egzersizin türüne göre ve diyetisyen tarafından bireyin anamnezi alınarak ihtiyaç belirlenir. İlk 2 ayın ardından normal protein alımına dönülmelidir.

İhtiyaçtan Fazla Protein Alımında Ne Olur?

İhtiyaç duyulan protein miktarı ne eksik ne fazla alınmamalıdır. Protein eksikliği hastalıklara, doku ve kas kayıplarına yol açabileceği gibi, fazlalığı da çok tehlikelidir. Yüksek proteinli diyetlerde, ihtiyaçtan fazla alınan protein böbreklerde solüt yük oluşturarak böbrek fonksiyonları bozar dolayısıyla böbrek taşı oluşumuna yol açar, bununla birlikte kemik sağlığı olumsuz etkilenir ayrıca kalp damar hastalıkları ve kanser için riski arttırır. Diyette hayvansal protein alımı yüksek olursa toplam yağ ve doymuş yağ alımı artacağından dolayı vücutta yağ birikiminde de artışa sebep olacaktır. Kontrol edilmezse obeziteye yol açar. Diyetisyen ve beslenme uzmanları her bireyin ihtiyaç duyduğu protein miktarını hesaplayabilme yeteneğine sahiptir. Doğru miktarda protein tüketimi için diyetisyeninize başvurmalısınız.

-Diyetisyen Ece Ertürk

Daha fazla  paylaşım için İnstagram hesabımı buradan takip edebilirsiniz. Tüm soru ve önerileriniz için iletişime geçebilirsiniz.